Sectionals
-
Samperstone 55203S3 3 pc Power Reclining Sectional Loveseat
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This loveseat is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the piece with eye-catching drama. And talk about style with purpose. This loveseat supports you with a high back and faux leather upholstery in gorgeous gray. Its USB charging station powers up your tech life as you recline in comfort. Cheers to the stainless steel cup holders, too.
$1,619.95
$2,789.95
Save $1,170.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Samperstone |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Grey |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material |
• Body: 75% polyester and 25% PVC • Inside Back: 75% polyester and 25% polyurethane |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Includes 3 pieces: left-arm facing zero wall power recliner, console and right-arm facing zero wall power recliner • Zero wall design requires minimal space between wall and chair back • One-touch power control with adjustable positions • USB charging port in power control and console • Console with storage and 2 cup holders • Corner-blocked frame with metal reinforced seats • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Extended ottoman for enhanced comfort • Power cord included; UL Listed |
| COMPONENTS | |
| Arm | Tapered arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 96 inch(es) / 243.84 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 252.14 lb(s) / 114.37 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 275.18 lb(s) / 124.82 kg |
| Volume | 60.28 cu. ft. / 1.71 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31004S3 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
-
Sometimes seeing is believing. And you can rest assured that this reclining sofa is every bit as indulgent as + More
-
$4,749.95
Save $1,990.00
$2,759.95
5Z - Pittson PCU12600S2 3 pc Power Reclining Sectional Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)Isn’t it time to discover a whole new level of relaxation? This power reclining sectional loveseat with + More
-
Need a simple style refresh? Liven up your space with this oversized chair. Its sleek design invites you to + More
-
Spacious for comfort and traditional for style, this large-scale recliner is the perfect picture of reclined + More
-
This ottoman with storage makes family movie nights and get-togethers with friends all the more cozy. Simply + More
-
This power lift recliner is made for comfort and priced to put you at ease. Its supple faux leather invites + More
-
$2,859.95
Save $1,200.00
$1,659.95
Samperstone 55203S4 3 pc Power Reclining Sectional Sofa
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This sectional is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
-
$4,649.95
Save $1,940.00
$2,709.95
Samperstone 55203S1 5 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This sectional is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
-
$5,249.95
Save $2,200.00
$3,049.95
Samperstone 55203S2 6 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This sectional is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
-
$2,189.95
Save $920.00
$1,269.95
Samperstone 55203S5 2 pc Power Reclining Sectional Loveseat
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This loveseat is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
